REGION TOURNAMENTS
BOYS TENNIS
SINGLES
Monday, May 24
Hunter Koontz (DR) d. Steve Bond (Matoaca) 6-0, 6-0
Brett Moorhead (Cosby) d. Arjun Venkatasubramanian (Henrico) 6-1, 6-0
Tyler Carey (Cosby) d. Matt Zimmerman (Henrico) 6-4, 6-1
Zach Carl (DF) d. Austin Hamilton (Thomas Dale) 6-0, 6-0
Tuesday, May 25, Noon at Godwin
Koontz d. Moorehead 6-0, 6-0
Carl d. Carey 6-3, 6-3
Wednesday, May 26 at Godwin
Championship: Koontz d. Carl 6-0, 6-1
Koontz-Evan Charles (DR) d. Bryan Sanders-Dominic Bullano (Cosby) 6-2, 6-0
Venkatasubramanian-Zimmerman (Henrico) d. Min Im-Robert Long (Dale) 6-0, 6-1
Carey-Moorhead (Cosby) d. Edgar Vitkovski-Arjun Karthikeyan (Godwin) 6-7 (4-7), 7-5, 6-2
Shao-Wei Tu-Thomas Rishcoff (Atlee) d. Hamilton-Thagard (Thomas Dale) 6-0, 6-0
(at Godwin, after singles)
Tuesday, May 25
Koontz-Charles d. Venkat-Zimmerman 6-1, 6-2
Carey-Moorhead d. Tu-Rishcoff 6-0, 6-0
Wednesday, May 26 at Godwin
Championship: Koontz-Charles d. Carey-Moorhead 6-2, 6-3
GIRLS TENNIS
SINGLES
Monday, May 24
Kelly Stewart (MG) d. Elizabeth Walsh (PG) 6-1, 6-1
Christine Abbott (Midlothian) d. Shao-Ching Tu (Atlee) 6-1, 7-5
Anjelica Esteves (Cosby) d. Yasmin Fotovat (Atlee) 6-2, 6-3
Nicole Parker (MG) d. Darya Uzzell (Matoaca) 6-0, 7-6 (9-7)
Tuesday, May 25, Noon at Cosby
Abbott d. Stewart 7-6 (7-4), 6-0
Parker d. Esteves 7-5, 6-4
Wednesday, May 26 at Cosby
Championship: Parker d. Abbott 6-1, 1-6, 7-5
Stewart-Parker (MG) d. Abbott-Lauren Baxter (Midlothian) 6-3, 6-2
Fotovat-Tu (Atlee) d. Megan Jones-Lexi Shortlidge (C. Heights) 6-0, 6-2
Haley Moses-Meg Kristofak (MG) d. Esteves-Lauren Denuel (Cosby) 6-3, 5-7, 7-5
Ashley Milo-Toni McDonald (Varina) d. Walsh-Shana Temple (PG) 6-2, 6-3
(at Cosby, after singles)
Tuesday, May 25
Stewart-Parker d. Fotovat-Tu 7-5, 6-1
Moses-Kristofak d. Milo-McDonald 6-1, 6-2
Wednesday, May 26
Championship: Stewart-Parker d. Moses-Kristofak 6-1, 6-1
TRACK AND FIELD
Thursday, May 27 at Sports Backers Stadium
Girls champ: Thomas Dale
Boys champ: Atlee
RESULTS HERE!
DISTRICT TOURNAMENTS
BASEBALL
CAPITAL DISTRICT
(at Hanover H.S.)
Semifinals, Tuesday, May 25
No. 4 Henrico 8, No. 1 Lee-Davis 3
No. 3 Hanover 8, No. 2 Atlee 1
Thursday, May 27
Henrico 7, Hanover 1
CENTRAL DISTRICT
(at Matoaca H.S.)
Semifinals, Tuesday, May 25
No. 1 Dinwiddie 7, No. 4 Prince George 3
No. 2 Matoaca 6, No. 3 Thomas Dale 2
Thursday, May 27
Championship: Dinwiddie vs. Matoaca (suspended until Friday, 5 p.m.)
COLONIAL DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 4 J.R. Tucker 11, No. 5 Patrick Henry 2
No. 3 Deep Run 8, No. 6 Hermitage 6
Semifinals, Tuesday, May 25
No. 1 Douglas Freeman 4, J.R. Tucker 1
No. 2 Mills Godwin 6, Deep Run 2
(at Patrick Henry)
Thursday, May 27
Championship: Mills Godwin 13, Douglas Freeman 2
DOMINION DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 4 L.C. Bird 4, No. 5 Clover Hill 1
No. 6 Monacan 7, No. 3 James River 3
(at Cosby H.S.)
Semifinals
Tuesday, May 25
L.C. Bird 13, No. 1 Manchester 9
Monacan vs. No. 2 Cosby, suspended (darkness)
Wednesday, May 26
Cosby 10, Monacan 0
Thursday, May 26
Championship: Cosby 11, L.C. Bird 5
SOFTBALL
CAPITAL DISTRICT
(at Hanover H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 1 Lee-Davis 8, Varina 0
* Kelly Heinz struck out 19 in a no-hitter.
No. 2 Hanover 4, No. 3 Atlee 3
Thursday, May 27
Championship: Lee-Davis 11, Hanover 2
* Kelly Heinz had a ridiculous game: 3 for 4, 2 HRs, 6 RBI
CENTRAL DISTRICT
Regular-season title game
Prince George d. Thomas Dale
(at Matoaca H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 4 Dinwiddie 4, No. 1 PG 2
No. 2 Thomas Dale 3, No. 2 Matoaca 0
Thursday, May 27
Championship: Dinwiddie 3, Dale 2 (12)
* Generals will visit Cosby Tuesday in region quarters after upsetting top two teams in area.
COLONIAL DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 4 J.R. Tucker 2, No. 5 Deep Run 0
No. 6 Douglas Freeman 5, No. 3 Mills Godwin 2
(at RF&P Park)
Semifinals, Tuesday, May
25
J.R. Tucker 2, No. 1 Patrick Henry 1 (10)
No. 2 Hermitage 4, Douglas Freeman 0
Wednesday, May 26
Championship: J.R. Tucker 2, Hermitage 1
* Kaitlyn Cheek blasted a two-run HR in the top of the sixth to pace the Tigers.
DOMINION DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 5 L.C. Bird 3, No. 4 Manchester 0
No. 3 James River 5, No. 6 Monacan 3
(at Cosby H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 1 Cosby 3, L.C. Bird 0
No. 2 Midlothian 3, James River 0
Thursday, May 27
Championship: Cosby 4, Midlothian 0
BOYS SOCCER
CAPITAL DISTRICT
(at Hanover H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 1 Lee-Davis 1, No. 4 Henrico 1
* L-D wins 3-2 on penalty kicks
No. 2 Atlee 2, No. 3 Hanover 3
Thursday, May 27
Championship: Lee-Davis 4, Atlee 0
CENTRAL DISTRICT
Semifinals
No. 1 Thomas Dale 1, No. 4 Colonial Heights 0
No. 2 Matoaca 5, No. 3 Meadowbrook 1
Final, Thursday, May 27
Championship: Matoaca 4, Thomas Dale 3 (OT)
COLONIAL DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 1 Deep Run 2, No. 4 Douglas Freeman 0
No. 3 Maggie Walker GS 2, No. 6 Thomas Jefferson 0
(at Hermitage H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
Douglas Freeman 2, No. 1 Deep Run 0
Mills Godwin 1, Maggie Walker GS 0 (OT)
Thursday, May 27
Championship: Mills Godwin 1, Deep Run 0
DOMINION DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 4 Midlothian 1, No. 5 Clover Hill 0 (4 OT)
No. 3 Monacan 6, No. 6 Manchester 2
(at Clover Hill H.S.)
Semifinals, Wednesday, May
26
No. 1 Cosby 3, Midlothian 0
No. 2 James River 3, Monacan 2 (OT)
Thursday, May 27
Championship: Cosby vs. James River, canceled
GIRLS SOCCER
CAPITAL DISTRICT
(at Lee-Davis H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 1 Atlee 7, No. 4 Henrico 1
No. 3 Lee-Davis 4, No. 2 Hanover 3 (OT)
(at Hanover H.S.)
Thursday, May 27
Championship: Atlee 9, Lee-Davis 2
* Ashley Riefner (four goals) and Sam Armentrout (three) provide the firepower.
CENTRAL DISTRICT
Semifinals
No. 1 Thomas Dale 7, No. 4 Colonial Heights 1
No. 3 Matoaca 2, No. 2 Prince George 1
(at Matoaca H.S.)
Thursday, May 27
Thomas Dale 5, Matoaca 2
COLONIAL DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 5 Patrick Henry 1, No. 4 Maggie Walker GS 0
No. 3 Douglas Freeman 4, No. 6 J.R. Tucker 0
(at Mills Godwin H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 1 Deep Run 4, Patrick Henry 3
Mills Godwin 1, Douglas Freeman 1
* Eagles win 4-3 in penalty kicks
(at Hermitage H.S.)
Final, Thursday, May 27
Mills Godwin 2, Deep Run 0
DOMINION DISTRICT
Quarterfinals, Monday, May 24
No. 4 Clover Hill 2, No. 5 Manchester 1
No. 6 Monacan 2, No. 3 James River 1
(at Clover Hill H.S.)
Semifinals, Tuesday, May
25
No. 1 Cosby 3, Clover Hill 0
No. 2 Midlothian 3, Monacan 1
Thursday, May 27
Championship: Cosby 3, Midlothian 1